Редакция  Правила сайта Авторы  Проза  Поэзия  Критика  Другое Форум ТОП Комментарии Кандидаты Бездна Гостевая
novosti
Смотреть инфо »
Другое Форум
Критика

Гаптування – найстаріший спосіб вишивання сорочокГаптування – це шиття срібними або золотими нитками. Їх виготовляли так: брали металевий дротик і обвивали білу нитку так, щоб вона нагадувала срібло, а жовту, щоб вийшло немовби золото. Гаптуванням також називають річ, яка вишита золотими чи срібними нитками. Також у давнину виготовляли „сканні нитки”. Це такий процес: золотими нитками обвивали рожево-червоні, чорні або зелені нитки з шовку, а срібними нитками – блакитні. Завдяки такому поєднанню майстри отримували чудові ефекти кольору вишитих сорочок, які переливали золотом і сріблом.

Гаптуванням сорочки вишивались так: металеві нитки пришивали на поверхню тканини „у прикріп” шовковими нитками. Якщо потрібно було створити рельєфну вишивку, то під таку металеву нитку підкладали якісь м′які матеріали, наприклад, тасьму, вату, іноді – тверді. Для такого художнього розшивання використовували оксамитові, парчеві, атласні, шовкові тканини. Золоте оздоблення на вишиванках доповнювалось різнокольоровими орнаментами з ниток, перлами і дорогоцінним камінням.

Гаптування - це дуже старовинна техніка виготовлення вишиванок. Докази цього факту є в чисельних археологічних знахідках в курганах скіфських і сарматських часів. Там були знайдені рештки золотного шитва. Високий рівень цього мистецтва припав на часи Київської Русі. Про це свідчать мініатюри, храмові фрески та літописи. Серед старовинних орнаментів є геометричні мотиви (трилисники, зірочки-розетки), фантастичні птахи, леви, гепарди, зображення стилізованих дерев, гілок, листя, винограду, квіток. Одяг бояр, князів та священослужителів майстрині прикрашали золотними нитками.

У ХІІІ столітті гаптування загальмувало свій розвиток в результаті татаро-монгольської навали, але традиції вишивання були збережені.

Новий розквіт золотного шиття відбувся у ХІV – ХVІІ століттях. Цей вид мистецтва стає улюбленим у самої верхівки старовинного суспільства. Зазвичай було прийнято вишивати релігійні сюжети для декоративного оздоблення храмів та одягу духівництва.

У часи гетьманщини на Україні провідним центром, в якому створювали вишиті шедеври з гаптуванням, був Києво-Вознесенський жіночий монастир під керівництвом ігумені Марії Магдалени Мазепи, матері гетьмана Івана Мазепи. У цьому монастирі чорниці досконало володіли техніками вишивання і виконували найкоштовніші замовлення для Києво-Печерської лаври та інших монастирів і церков.

Мистецтво золотного гаптування занепадає у ХХ столітті під впливом історичних катаклізмів та антирелігійної боротьби. Але ми маємо невмируще коріння, що прагне до відродження минулої слави.

27.09.2013
Читать комментарии (0)
Рейтинг Оценили
0

Вот проблема с этими творческими людьми: они всегда желают быть композиторами, художниками и писателями.
В результате производством труб большого диаметра занимаются бездарности. (с)Рома Воронежский

"Пииты - будьте хорошими людьми! Берегите лес и бумагу - пишите в сети!"

"Книги - это кино для умных"

"Автор умер - но критик всё ещё жив".

"Рукописи не горят - но, в основном, не тонут" (с)

КОММЕНТАРИИ

Зарегистрируйтесь чтобы прокомментировать
 

Art magazine Проза

Сайт группировки СТАН Давление света

Веб-каталог «Культурна Україна»

Літературний клуб МАРУСЯ

Буквоид

Редакция       Реклама и сотрудничество
© Все права на произведения принадлежат их авторам.
© Nvc

Свадебные торты на заказ Киев